Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Budowa organów została podjęta z inicjatywy ks. kan Józefa Jasińskiego, ówczesnego proboszcza parafii. Realizacja tego przedsięwzięcia rozpoczęta została w 1981 roku - w międzyczasie proboszczem parafii został ks. kan Andrzej Czerniak. Wykonawcą instrumentu jest firma organmistrzowska Bronisława i Marka Cepki z Popowa k. Wronek. Parafianie hojnie przyczynili się do sfinansowania tego kosztownego dzieła, które zostało ostatecznie ukończone w 1990 roku.

22 Października 1990 roku, odwiedził naszą parafię ks. bp. Zdzisław Fortuniak w celu poświęcenia nowo powstałych organów. Po uroczystej Mszy świętej odbył się koncert w wykonaniu profesora Papieskiego Wydziału Teologicznego - organisty katedralnego pana Krzysztofa Wilkusa.

Instrument ten nie tylko służy do uświetnienia Mszy św, ale także celom koncertowym. Do tej pory odbyło się wiele koncertów muzyki organowej w wykonaniu znanych organistów z kraju i zagranicy.

Na przełomie lat 1998-1999, wskutek nieszczelności dachu i niedrożności rynien, organy zostały w znacznym stopniu uszkodzone przez przeciekającą przez sufit wodę. W tym samym roku wykonana została doraźna naprawa instrumentu. Podczas remontu kościoła w roku 2010 organy, mimo zabezpieczenia ich folią, uległy znacznemu zakurzeniu przez pył z materiałów budowlanych. Tym razem niezbędna okazała się poważniejsza interwencja organmistrza. Remont, który odbył się w roku 2012 został wykonany przez firmę Tomasza Szałajdy ze Starogardu Gdańskiego. Ze szczegółowym opisem wykonanych prac, jak również z galerią zdjęć wykonanych podczas remontu, można zapoznać się w dziale Remont.

BilerChildrenLeg og SpilAutobranchen